Přihlášení
VYSTOUPENÍ DYJAVÁNKU

Momentálně nejsou naplánovaná žádná vystoupení


Folklorní soubor Dyjavánek Znojmo vznikl v roce 1987 při Znojemské Besedě v tehdy aktivním Slováckém krúžku Mája. Se založením a vedením dětských folklorních aktivit se pak pojí dvě jména: Alena Besedová a Anna Bulová. Své jméno si vybral podle řeky Dyje, která tímto malebným jihomoravským městem protéká.

Od roku 1995 působí při ZŠ ulice Mládeže. V září roku 1999 se podařilo Anně Bulové při souboru založit dětskou cimbálovou muziku, která má dnes dvě oddělení: CM Vinohrádek a CM Veltlínek. V současnosti sdružuje folklórní soubor Dyjavánek kolem šedesáti dětí ve věku 4 – 17 let. Vzhledem k tomu, že město Znojmo po několika vlnách osídlování příhraničí nemá pevné kulturní kořeny, zpracovává soubor dětské hry, písně a tance z nedalekého Slovácka. Zavítáme i na Moravsko-Slovenské pomezí a na Slovensko.

V roce 2003 se soubor poprvé zúčastnil regionálního kola soutěžní taneční přehlídky národopisných souborů v Mikulově, kde se mu podařilo postoupit do dalších kol a vystupovat na Zemské přehlídce v Kroměříži. v roce 2005 postoupil na Zemskou přehlídku do Liptálu. Cimbálová muzika zahrála v dětském pořadu folklorního festivalu Strážnice „To moje hrdélko“, kde primáška Nela Horáková obdržela ocenění „Laureát Strážnice“. v roce 2004 se prozpívala na celostátní přehlídku ve Velkých Losinách a umístila se mezi deseti nejlepšími dětskými zpěváčky z České Republiky. Připomínáme, že v této době už soubor vedla Anna Bulová mladší.

Během svého působení se děti představily a představují na desítkách a dnes už stovkách vystoupení v rodném městě Znojmě, okolí a v zahraničí (Holandsko, Itálie, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, Rumunsko, atd.).

Dyjavánek pořádá koncerty pro školy, besedy u cimbálu, vystupuje v nemocnicích, podporuje akce pro domy s pečovatelskou službou, hraje na různých výstavách, ochutnávkách vín, podílí se na programu znojemského adventu a na známém Znojemském vinobraní, stranou nezůstávají ani soukromé akce, jako např. narozeninové oslavy a za zmínku stojí také spolupráce s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka, se Znojemským hudebním festivalem, znojemskými institucemi a organizacemi a také znojemskými firmami, podniky a společnostmi.

Během roku děti pravidelně nacvičují, většinou dvakrát do týdne, zúčastňují se krátkodobých soustředění, za všechny uvádíme krásné chalupy rodiny Jenčkových v Kameničné u Žamberka, a v letních měsících jezdí na soustředění táborového typu, většinou na týden, tady uvádíme náš oblíbený Letní dětský tábor Havlišův Mlýn u Jindřichovic u Želetavy, kam jezdíme již dlouhá léta. V poslední době využíváme také pohostinnosti budovy "Staré školy" v Havraníkách, kterou spravuje NP Podyjí.

A na konec by chtěl FS Dyjavánek moc poděkovat městu Znojmu, Znojemské besedě, ZŠ ul. Mládeže, ZUŠ ve Znojmě, sponzorům, RODIČŮM a všem, kteří jakýmkoli způsobem umožňují, aby soubor mohl ve své činnosti pokračovat. Děti tak mohou najít smysluplné naplnění volného času, kamarády (kamarádky:-)), poznat činnost a práci dětí z jiných národopisných souborů, naučit se týmové práci, respektovat jeden druhého, rozvíjet své schopnosti a prožít nejeden nevšední zážitek.

Vedoucí FS Dyjavánek Znojmo
KONTAKT

DYJAVÁNEK ZNOJMO, z. s.
Základní škola, Znojmo, Mládeže 3
Mládeže 1000/3
Znojmo
66902

dyjavanek@dyjavanek.cz

+420 777 722 550

Korespondenční adresa:
Romana Žilincová
Mládeže 1002/6
Znojmo
669 02